روش بلاک عصبی لب برای تزریق فیلر

درمان بی حسی لب پایین

دسترسی سریع به عنوان های مطالب :

چرا بی حسی انجام می شود؟

قبل از اینکه به روش های بلاک عصبی بپردازیم بهتر است که دلیل بی حسی را با هم بدانیم ، ایجاد بی‌حسی مناسب و بی‌دردی یکی از ارکان مهم تزریق فیلر است. ترس از درد کشیدن همواره یک عامل بازدارنده در انجام خدمات زیبایی سرپایی برای زیباجویان است. بی‌حسی مناسب این ترس را از بین می‌برد و تحمل فرد برای انجام پروسیژر را زیاد می‌کند. هنگامی که بیمار درد نکشد، پزشک با خیال آسوده‌تر و تمرکز بیشتری کار خود را انجام می‌دهد.

بی حسی قوی برای تزریق ژل

از طرفی درد نکشیدن در حین تزریق برای بیمار خاطره خوبی را ایجاد می‌کند و توصیف آن برای دیگران باعث تبلیغ و تشویق سایر زیباجویان برای مراجعه به مطب شما می‌شود. پوست ناحیه تزریق ژل در صورت را می‌توان به دو روش غیر تزریقی و تزریقی بی حس کرد. روش بی‌حسی غیر تزریقی کاربرد بیشتری دارد. چون اکثر قسمت‌های صورت با کرم‌های بی‌حس‌کننده به‌خوبی بی حس می‌شود. به‌جز در مواردی مثل لب که به دلیل گیرنده‌های حسی بسیار زیاد ممکن است نیاز به بی‌حسی تزریقی باشد.

“مقاله روش بلاک عصبی لب برای تزریق فیلر برگرفته از کتاب آموزش تزریق فیلر دکتر بیدکی”

 

مقاله پیشنهادی : زاویه فک مردانه و رنانه

 

دو روش بی حس کردن نواحی تزریق ژل :

بی حس کردن نواحی تزریق ژل به دو روش انجام  می شود 1- بیحسی غیر تزریقی که به صورت موضعی می باشد و 2- بی حسی تزریق می شود 

بیحسی موضعی (بی حسی غیر تزریقی) :

در این روش داروهای بی‌حس‌کننده به‌صورت کرم یا ژل روی پوست ناحیه مالیده می‌شود. ژل زایلاپی و الاندینا از محصولات ایرانی و کرم املا ساخت کشور سوئیس از داروهایی است که می‌توان استفاده کرد. مزیت کرم الاندینا نسبت به زایلاپی این است که بعد از استعمال روی پوست خشک شده و ماسک می‌شود به‌این‌ترتیب برداشتن و تمیزکردن آن آسان‌تر است. این کرم باید در یخچال نگهداری شود. در تجربیات نویسنده کرم الاندینا به‌خوبی توانسته است بی‌حسی قابل‌قبولی در ناحیه لب ایجاد کند و نیاز به روش بی‌حسی تزریقی را کاهش دهد.

روش کار بی حسی غیر تزریقی

 لایه مناسبی از این ژل یا کرم‌ها را روی ناحیه موردنظر بمالید و بعد از ۲۰ تا ۱۵ دقیقه آن را پاک کنید. بلافاصله بعد از پاک‌کردن باید کار تزریق ژل انجام شود. عوارض جانبی کرم‌های بی‌حس‌کننده نادر است.

نکات مهم:

 • قبل از استعمال دارو سابقه حساسیت به کرم‌های بی‌حس‌کننده را بپرسید.
 • در صورت بروز علائم حساسیتی مثل خارش و تورم شدید پوست، دارو را پاک کنید.
 • در صورت بروز علائمی مثل کبودی در محل استعمال، گرگرفتگی، تعریق شدید، افزایش ضربان قلب باید فوراً پماد از روی پوست برداشته شود.
 • از کمترین میزانی از این داروها که می‌تواند پوست را بی‌حس کند استفاده نمایید.
 • از مصرف بیش از اندازه این کرم‌ها خودداری کنید.

 

محصول پیشنهادی : آموزش مزوتراپی

 

بی‌حسی تزریقی

بی‌حسی تزریقی به دو روش بی‌حسی موضعی (تاپیکال) و بلاک منطقه‌ای (تروپیکال) عصب انجام می‌شود. برای تزریق می‌توان از لیدوکائین همراه با اپی‌نفرین و یا بدون اپی‌نفرین و سیتانست دندانپزشکی (حاوی پریلوکائین بدون اپی‌نفرین) استفاده کرد. قبل از توضیح روش‌های بی‌حسی تزریقی لازم است مختصری با لیدوکائین که پرمصرف‌ترین داروی تزریقی در مطب آشنا شویم

لیدوکایین تزریقی

یکی از داروهایی که برای بی‌حسی موضعی در تزریقات زیبایی و جراحی‌های کوچک در مطب استفاده می‌شود لیدوکائین است. از شایع‌ترین عوارض آن می‌توان اضطراب، سرگیجه، وزوز گوش، تاری دید، تهوع و استفراغ، لرزش عضلانی و تشـنج را می‌توان نام برد. تشنج یک عارضه جانبی نادر اما مهم است. باتوجه‌به مصرف با دوز پایین در مطب‌های زیبایی احتمال بروز آن بسیار پایین است اما درهرحال پزشک باید این عارضه را مدنظر داشته و وسایل و داروهای لازم را در ترالی اورژانس داشته باشد.

بی‌حسی با روش تزریق موضعی (تاپیکال)

در این روش داروی بی‌حسی به‌صورت زیرجلدی در زیر و اطراف ناحیه مدنظر تزریق می‌شود. برخی از پزشکان برای بی حس‌کردن لب از این روش استفاده می‌کنند. اما این روش مناسبی نیست زیرا اولاً برای ایجاد بی‌حسی باید در چندین نقطه در قسمت مخاطی دور لب تزریق شود که دردناک و برای بیمار به اندازه تزریق ژل رنج‌آور است. ثانیاً تزریق‌های مکرر باعث تورم و افزودن حجم در اطراف لب می‌شود. این مسئله تزریق فیلر را مشکل می‌کند.

بی‌حسی با روش بلاک اعصاب محیطی (تروپیکال)

امروزه با وجود کرم‌های بی‌حس‌کننده قوی، نیاز به بی‌حسی تزریقی بسیار کاهش‌یافته است. بااین‌حال ممکن است در برخی بیماران بخصوص در ناحیه لب به اندازه کافی بی حس نشود و لازم باشد از روش تزریقی استفاده شود؛ بنابراین بهترین گزینه بلاک عصبی است.

نواحی مثل بینی و لب با مالیدن کرم موضعی معمولاً بی‌حس نمی‌شود و باید از تکنیک تزریق به‌صورت بلاک عصبی استفاده کرد. همانطور که در شکل زیر می بینید عمده حس صورت از چهار عصب تامین می‌شود. عصب سوپرا اربیتال و سوپراتروکلئار ( قرمز ) مسئول عصب دهی حس ناحیه پیشانی هست . شاخه تحتانی عصب سوپراتروکلئار ( قهوه ای) حس بینی، اینفرااربیتال (زرد) حس ناحیه لب فوقانی تا گونه و زیر چشم‌ها و عصب منتال ( آبی) مسئول تامین حس لب تحتانی و چانه هست.

بی حس‌کردن لب با بلاک عصبی

حس لب حس لب فوقانی از دو عصب تأمین می‌شود. همان‌طور که در شکل ۴-۳ ملاحظه می‌شود دو عصب مهمی که حس قسمت زیادی از صورت را تأمین می‌کند عصب اینفرااربیتال و عصب منتالیس یا چانه‌ای است.

 1. عصب اینفرااربیتال: این عصب از یک‌سانتی متر پایین‌تر از زیر ریم تحتانی حدقه از سوراخ اینفرااربیتال خارج می‌شود و حس لب فوقانی، گونه، زیر چشم و کنار بینی را تأمین می‌کند.
 2. عصب منتالیس: در قسمت پایین گوشه لب از سوراخ منتالیس یا چانه‌ای خارج می‌شود. این عصب حس لب تحتانی، خطوط ماریونت و چانه را تأمین می‌کند.

بنابراین، درصورتی‌که بیمار تحمل درد پایینی دارد و به‌خصوص ناحیه لب‌ها با کرم‌های موضعی بی حس نمی‌شود می‌توان با بلاک این دو عصب بی‌حسی لازم را ایجاد کرد.

بلاک عصب اینفرااربیتال

برای پیداکردن دقیق محل یک نقطه آناتومیکی که از روی پوست دیده نمی‌شود، نشانه ثابتی در بیرون در نظر گرفته می‌شود که به استناد آن آدرس محل موردنظر را پیدا می‌کنند. به این نشانه ثابت لندمارک گفته می‌شود. لندمارک پیداکردن محل عصب اینفرااربیتال از بیرون دهان مردمک چشم و ریم یا لبه تحتانی حدقه و از داخل دهان دندان نیش بالا است. به این صورت درحالی‌که بیمار به روبرو نگاه می‌کند خط فرضی که عمود بر مردمک می‌گذرد را در نظر می‌گیریم (شکل A ). روی این خط ۵/۱ سانتی‌متر پایین‌تر از برجستگی لبه تحتانی استخوان حدقه محل آناتومیک خروج عصب اینفرااربیتال است.

روش تزریق بلاک عصب اینفرااربیتال

 تزریق را می‌توان به دو روش انجام داد. روش اول از خارج دهان و روی پوست است که به‌خاطر درد و تورم ناحیه تزریق مناسب نیست. روش دوم از داخل دهان است. برای تزریق داخل دهانی مطابق شکل با انگشت سبابه دست غیرغالب گوشه لب را کنار بکشید و انگشت سبابه لبه را تحتانی حدقه قرار دهید تا از ورود سوزن به ناحیه پلک تحتانی جلوگیری شود. سپس با دست دیگر سوزن را در محاذات دومین دندان آسیای کوچک (که با یک دندان از نیش فاصله دارد) وارد فضای بین لثه و گونه کنید. عمق تزریق حدود ۱ سانتی‌متر است، پس از آسپیراسیون مقدار ۱- ۵/۰ سی‌سی از محلول لیدوکائین را تزریق کنید و سپس از روی پوست گونه، موضع را به مدت ۱۰ ثانیه ماساژ دهید.

راه داخل دهانی

ابتدا سواپ یا پنبه آغشته به لیدوکائین را به مدت 60 تا 90 ثانیه داخل دهان قرار دهید، سپس مطابق شکل با انگشت سبابه دست غیر غالب گوشه لب را کنار بکشید و با انگشت میانی لبه تحتانی حدقه را لمس کنید که محل ورود سوزن را بتوانید چک کنید و از قلمبه شدن پلک تحتانی در اثر تزریق جلوگیری کنید.
سپس با دست دیگر سوزن را در محاذات دومین دندان آسیای کوچک ( پره مولار ) وارد فضای بین لثه و گونه تا 5/2 سانتی متر وارد کنید و مقدار 1 تا 2 سی سی لیدوکائین را تزریق کنید. سپس به مدت 15 ثانیه موضع را ماساژ دهید.

راه خارج دهانی:

این راه کمتر استفاده می‌شود زیرا اولا باعث تورم و التهاب محل تزریق می‌شود و ثانیا یافتن لندمارک تزریق کمی مشکل تر است. برای این تزریق سوزن پوست را سوراخ می‌کند . لذا تمیز کردن و ضدعفونی کردن پوست قبل از تزریق لازم است . تزریق در خط میدپیوپیلری حدود 2 سانتی متر زیر لبه استخوان حدقه انجام می‌شود. برای جلوگیری از تورم و برامده شده پلک تحتانی لازم است انگشت سبابه دست دیگر روی لبه تحتانی ریم حدقه قرار بگیرد. باید دقت کرد که تزریق در نزدیکی فورامن خروج عصب انجام شود نه داخل آن.

بلاک عصب منتالیس

عصب منتالیس مسئول حس لب تحتانی تا چانه است. این عصب شاخه‌ای از عصب آلوئولار تحتانی است که از فورامن منتوم در پایین لب از استخوان مندیبل خارج می‌شود. لندمارک پیداکردن این عصب، از بیرون مردمک چشم و گوشه لب و از داخل دهان دندان نیش پایین است. به این صورت درحالی‌که بیمار به روبرو نگاه می‌کند خط فرضی که عمود بر مردمک می‌گذرد را در نظر می‌گیریم (شکل A ) در سمت داخل این خط، ۵/۱ سانتی‌متر پایین‌تر از گوشه لب محل آناتومیک خروج عصب منتال است. (شکل B )

روش تزریق بلاک عصب منتالیس

تزریق در این ناحیه همانند بلوک عصب اینفرااربیتال، به دو روش داخل و خارج دهانی انجام می‌شود. روش داخل دهانی به دلیل درد کمتر و پذیرش بهتر بیمار مناسب‌تر است. سوراخ خروج عصب منتال دقیقاً یک‌سانتی متر پایین و قدام اولین دندان آسیای کوچک تحتانی قرار دارد. در روش داخل دهانی سوزن را در محاذات اولین دندان آسیای کوچک (در کنار خارجی دندان نیش پایین) با زاویه ۴۵ درجه وارد و ۱ تا ۲ سی‌سی لیدوکائین تزریق کنید. سپس به مدت ۱۰ ثانیه موضعرا از بیرون ماساژ دهید.

 

نکته:

 • روش بی حس کردن لب با بلاک عصبی: لب فوقانی عصب اینفرااربیتال، لب تحتانی عصب منتالیس
 • ناحیه فیلتروم در لب بالا به دلیل عدم همپوشانی مناسب از اعصاب دو طرف، ممکن است با بلاک عصبی بی حس نشود، لذا برای این ناحیه یک یا دو تزریق کوچک لیدوکائین در خط وسط داخل لب انجام می دهیم تا به روش موضعی بی حس شود.

بی‌حس کردن ناحیه گونه و لب فوقانی

بلوک عصب اینفرااربیتال منجر به بی‌حس شدن قسمت زیادی از میدفیس ( صورت از لب فوقانی و کناره بینی تا پلک تحتانی و گونه ) در سمت تزریق می‌شود. این تزریق را می‌توان از دو راه داخل دهانی و خارج دهانی انجام داد.

بی‌حس کردن ناحیه لب تحتانی

عصب منتال مسئول حس لب تحتانی است و خود شاخه ای از عصب آلوئولار تحتانی است. برای بی‌حس کردن این عصب باید دقت کرد که تزریق داخل سوراخ حاوی عصب انجام نشود که منجر به اسیب عصب نگردد.همانند عصب اینفرا اربیتال تزریق در این ناحیه هم به دو روش دخل و خارج دهانی انجام می‌شود.

روش تزریق داخل دهانی :

سوراخ خروج عصب منتال دقیقه یک سانتی متر پایین و قدام دومین دندان آسیای کوچک تحتانی (پره مولار) هست. برای تزریق ابتدا با پنبه آغشته به مواد بی‌حسی ناحیه را بی‌حس کنید و سپس در محاذات اولین یا دومین دندان پره مولار با زاویه 45 درجه سوزن را وارد کرده و مقدار 1 تا 2 سی سی تزریق کنید. سپس به مدت 15 ثانیه موضع را ماساژ دهید .

روش تزریق خارج دهانی :

در روش خارج دهانی درد و التهاب ناحیه تزریق بیشتر است و در صورت تصمیم به انجام آن در شیار بین چانه و لب تحتانی و در محاذات یک سانتی متری از گوشه لب تزریق به شکل زیر جلدی انجام می‌شود.

بلاک عصب منتال برای لب تحتانی
بلاک عصب منتال برای لب تحتانی

بی‌حس کردن بینی :

حس ناحیه بینی از چند عصب تامین می شود، حدود دوسوم فوقانی بینی از عصب اینفراتروکئار ، پره ها و بخشی از کناره های بینی از شاخه های انتهایی عصب اینفرااربیتال قسمت تحتانی بینی از شاخه های خارجی عصب اتموئید قدامی عصب می گیرد.

 

در صورت تمایل میتوانید آموزش لیزر موهای زائد را نیز مطالعه بفرمایید.

10 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سپاس از حضور سبزتان و اینکه روش بلاک عصبی لب برای تزریق فیلر دکتر بیدکی رو تائید فرمودین .

  • سلام.
   برای افرادی که فیلر لب میخواهند انجام بدن و حساسیت تزریق بی حسی دارن از پماد الاندینا و زایلاپی میتوانند در هنگام تزریق فیلر لب
   استفاده کنن.

 • سلام برای تزریق ژل بی حسی کامل لب به غیر از زایلا پی دیگه چه پمادی هست ک پیشنهاد کنید و اینکه همونطور ک بالا فرمودید پنبه اغشته به لیدوکایین برای تزریق کافی نیست

  • درود بر شما ،از اینکه بلاک عصبی تزریق فیلر دوره آموزشی آنلاین دکتر بیدکی مورد توجه قرار گرفته بسیار خرسند هستیم.
   ممنون از حضور سبزتان.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید.
×