آموزش حل کردن بوتاکس

درباره واحدهای بوتاکس و دیسپورت

دسترسی سریع به عنوان های مطالب :

آموزش حل کردن بوتاکس یکی از دغدغه های مهم پزشکان است. زیرا بوتاکس یک توکسین است که تزریق کم یا زیاد آن علاوه بر نرسیدن به نتیجه دلخواه باعث بروز عوارض و فلج ناخواسته در محل تزریق می‌شود.

اولین نکته در تزریق بوتاکس این است که در هر نقطه هدف، چه مقدار توکسین با چه غلظتی تزریق شود. برندهای مختلفی در بازار وجود دارد و هر کدام یک پروتکل حل کردن دارند. اما اگر به صورت مفهومی یاد گرفته شود نگرانی در مورد روش حل کردن انواع بوتاکس از بین می‌رود. شما پس از مطالعه این مقاله مفهوم غلظت نهایی و روش حل کردن بوتاکس و سایر توکسین ها را به خوبی یاد خواهید گرفت.

بوتاکس نام یک برند معروف از خانواده توکسین بوتولینوم تیپ A  است که چون برای اولین بار در دنیا مورد استفاده قرار گرفت در ایران و بسیاری از کشورها به یک برند واژه تبدیل شد. توکسین بوتولینوم یک نوع سم است که تزریق آن در عضله باعث فلج موقت عضله می‌شود. انواع مختلفی از برندهای توکسین بوتولینوم برای مصارف زیبایی و درمانی ساخته شده است. چهار برند معروف و معتبر دنیا به نام های بوتاکس ساخت امریکا، دیسپورت ساخت انگلیس، زئومین ساخت کشور آلمان و نورونوکس ساخت کشور کره جنوبی هستند که از نظر ایمنی مورد تایید FDA قرار گرفته اند. در ایران دو برند ایرانی مصپورت و دیستون و بعد از آن برندهای چینی مثل کنیتوکس، درماتوکس، سیاکس و … پر مصرف ترین برندهای توکسین هستند.

وقتی به بروشور این برندها نگاه می‌کنیم هر کدام یک دستورالعمل مخصوص برای حل کردن توکسین دارند. اما نکته مهم این است که اگر بدانیم واحد بندی این برندها و توکسین ها بر چه اساسی تنظیم شده است در استفاده از برندهای مختلف کمتر دچار اشتباه می‌شویم. قبل از پرداختن به روش حل کردن و رقیق سازی بوتاکس لازم است در باره حجم استاندارد و مفهوم غلظت نهایی نکاتی را بدانیم.

مقاله پیشنهادی: بوتاکس چیست ؟ راهنمای جامع و کامل

 

حجم استاندارد برای رقیق کردن توکسین بوتولینوم

توکسین بوتولینوم به صورت پودر و در ویال خلاء دار بسته بندی می‌شود. برای استفاده باید با غلظت مناسب حل شود. تمامی فرآورده‌های توکسین بوتولینوم A باید با نرمال سالین تزریقی (کلریدسدیم 0/9%) حل شود. حجم مناسب رقیق‌سازی و حل کردن توکسین بوتولینوم هر برند در بروشور آن توضیح داده‌شده است. بسته به نوع درمان توکسین باید غلظت مناسبی داشته باشد. اگر محلول خیلی رقیق تهیه شود به دلیل انتشار بیشتر، احتمال بروز عوارض بیشتر است و در اگر خیلی غلیظ تهیه شود دقت تزریق کاهش و بروز خطا افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه کلیه توکسین ها بر مبنای دو واحد آلرگان (AL Unit) و اسپیوود (SP Unit) واحدبندی شده‌اند، در این مبحث روش حل کردن دو برند مطرح جهانی که لیسانس FDA را نیز اخذ کرده‌اند، یعنی بوتاکس (AL Unit) و دیسپورت (SP Unit) توضیح داده می‌شود. دوکمپانی سازنده این برندها اعلام کرده اند که حجم رقت و غلظت نهایی تعیین شده، مختص به تحقیقات و کارآزمایی های بالینی خود آنهاست و نمی توان برندهای دیگر را مشابه آنها حل کرد،  با این حال سایر برندها (بجز برند مصپورت ایرانی) مدل تهیه فراورده های توکسین خود را مشابه این دو برند پیشرو تنظیم کرده اند.  لذا برای حل کردن سایر توکسین‌ها با توجه به نوع واحد می توان این دو برند استناد کرد. البته به دستورالعمل نوشته شده در بروشور هر برند نیز باید مدنظر باشد.

<< یادآوری ….

برندهایی که با واحد آلرگان  (AL Unit) ساخته شده اند : بوتاکس، زئومین، نورونوکس و توکسین های چینی

برندهایی که با واحد اسپیوود (SP Unit) ساخته شده اند: دیسپورت، دیستون، مصپورت

 

مفهوم غلظت نهایی در رقیق سازی نوروتوکسین ها

مهمترین ویژگی تزریق بوتاکس و سایر نوروتوکسین ها کار کردن با حجم کم و دوز کم است. زیرا نوروتوکسین باید به طور دقیق در عضله یا نقطه هدف تزریق شود و به طور دقیق دوز مناسب تنظیم شود. هر گونه خطا یا اشتباه یا کم و زیاد کردن بی هدف دوز و یا تزریق در نقطه نامناسب موجب فلج ناخواسته یک عضله دیگر و یا انتشار ناخواسته توکسین به اطراف و عضلات دیگر می‌شود. به مقدار توکسین در حجمی که ما هنگام تزریق در یک نقطه وارد بافت می‌کنیم غلظت نهایی می‌گویند. غلظت نهایی برای تزریق بوتاکس کاسمتیک، میکروبوتاکس، بوتاکس زیر بغل و بوتاکس برای درمان میگرن متفاوت است.

تعیین غلظت نهایی بوتاکس کاسمتیک

طبق دستورالعمل شرکت آلرگان مناسب ترین حجم بوتاکس کاسمتیک که در هر نقطه می توان در بافت تزریق کرد  0/1 سی سی و مناسب ترین غلظت بوتاکس 4 واحد در 0/1 سی‌سی است. بنابراین غلظت نهایی بوتاکس 4 واحد در 0/1 سی سی (4 unit/0.1 cc) تعیین شده است. یعنی ویال بوتاکس باید طوری با نرمال سالین رقیق شود که در هر 0/1 سرنگ انسولین 4 واحد توکسین وجود داشته باشد.

آموزش حل کردن بوتاکس

آموزش حل کردن بوتاکس کاسمتیک

بوتاکس کاسمتیک به‌صورت ویال های تک‌دوز 50 و 100 واحدی عرضه می‌شود. طبق پروتکل شرکت آلرگان برای آنکه در هر 0/1 سی‌سی 4 واحد بوتاکس داشته باشیم بوتاکس 50 واحدی با 1/25 سی‌سی و 100 واحدی با 2/5 سی‌سی محلول نرمال سالین تزریقی (کلرید سدیم 9/0%) بایستی حل شود.

آموزش حل کردن بوتاکس کاسمتیک
بوتاکس کاسمتیک 100 واحدی با 2/5 سی سی نرمال سالین و ویال بوتاکس 50 واحدی با 1/25 سی سی باید حل شود زئومین و نورونوکس نیز به همین روش حل می شود.

نکات مهم قبل از حل کردن بوتاکس

قبل از حل کردن و استفاده بوتاکس و سایر برندهای توکسین بوتولینوم به نکات زیر توجه کنید:

 1. از سلامت و اصالت محصول مطمئن باشید.
 2. تاریخ انقضا را چک کنید.
 3. درب جعبه بوتاکس نباید باز باشد.
 4. لیبل اصالت کالا داشته باشد.
 5. داخل ویال را چک کنید. پودر خشک توکسین را ببینید. دیده نشدن پودر به معنی عدم رعایت زنجیره سرد و یا امکان نبودن خلا در ویال است.

نکته: بوتاکس و سایر توکسین‌های بوتولینوم A در ابتدا به‌صورت مایع استخراج می‌شود؛ ولی برای نگهداری مناسب، با تکنولوژی لئوفیلیزاسیون در شرایط خلأ به‌ صورت پودر خشک در داخل ویال قرار می‌گیرد. لذا برای استفاده باید اولاً در زنجیره سرد نگهداری شده باشد، ثانیاً به‌صورت پودر خشک باشد و ثالثاً حالت خلأ ویال حفظ شده باشد.

وسایل لازم برای حل کردن بوتاکس

 • ویال بوتاکس
 • نرمال سالین تزریقی
 • سرنگ 5 سی‌سی با سرسوزن گیج 18
 • سرنگ انسولین
 • سرسوزن گیج 30 تا 32
 • پنبه الکل

مراحل حل کردن بوتاکس 100 واحدی

 1. با سرنگ 5 سی‌سی مقدار 2/5 سی‌سی نرمال سالین قابل تزریق را بکشید. (برای بوتاکس 50 واحدی 1/25 سی‌سی)
 2. سوزن را به آهستگی وارد ویال بوتاکس کنید. هنگام واردکردن سوزن ویال بایستی حالت وکیوم داشته باشد.
 3. سرنگ را از سرسوزن جدا کنید و به‌ صورت دورانی حلال را مخلوط‌ کنید. روی ویال تاریخ حل کردن بوتاکس را بنویسید.
 4. مقدار موردنیاز دارو را در سرنگ جدید استریل بکشید.
 5. سرنگ را از سوزن جدا کنید و سرسوزن با شماره مناسب از 30 تا 31 روی آن قرار دهید.

نکات مهم پس از حل کردن بوتاکس

 1. از تکان دادن شدید ویال هنگام حل کردن پرهیز کنید.
 2. پس از حل شدن محلول باید شفاف و یکنواخت باشد.
 3. پس از حل کردن بوتاکس برای نگه‌داری باید در دمای 8-0 درجه (داخل درب یخچال) قرار داده شود و از یخ‌زدگی (قرار دادن داخل فریزر) خودداری شود زیرا یخ زدن باعث دناتوره شدن توکسین و غیرفعال شدن آن می‌شود.

چند سوال رایج درباره آموزش حل کردن بوتاکس

 1. آیا می توانم به جای نرمال سالین از آب مقطر، لیدوکائین استفاده کنم؟

پاسخ: خیر محلول رقیق سازی بوتاکس فقط باید نرمال سالین باشد. از آنجا که توکسین بوتولینوم خیلی حساس است و در شرایط خاص تولید می‌شود حل کردن آن با سایر محلول ها مثل آب مقطر یا نرمال سالین ممکن است باعث تغییر در ترکیب بوتاکس شود.

 1. بوتاکس پس از حل کردن تا چه زمانی قابل استفاده است؟

پاسخ: پس از حل کردن به شرطی‌که در یخچال نگهداری شود 2-3 هفته قابل نگهداری است.

درباره آموزش حل کردن بوتاکس

نکته مهم: برند زئومین، نورونوکس و اکثر برندهای چینی مثل کنیتوکس و درماتوکس با این روش حل می‌شوند.

 

 مقاله پرطرفدار:  گلابلا – تزریق بوتاکس در گلابلا (بوتاکس خط اخم)

 

تعیین غلظت نهایی دیسپورت کاسمتیک

طبق دستورالعمل شرکت ایپسن مناسب ترین حجم دیسپورت کاسمتیک که در هر نقطه می‌توان در بافت تزریق کرد  0/05 سی سی و مناسب ترین غلظت دیسپورت 10 واحد در 0/05 سی‌سی است. بنابراین غلظت نهایی دیسپورت 10 واحد در 0/05 سی سی (10 unit/0.05 cc) تعیین شده است. یعنی ویال دیسپورت باید طوری با نرمال سالین رقیق شود که در هر 0/05 سرنگ انسولین 10 واحد توکسین وجود داشته باشد.

تعیین غلظت نهایی دیسپورت کاسمتیک

روش حل کردن دیسپورت کاسمتیک، دیستون و مصپورت

دیسپورت کاسمتیک به‌صورت ویال های تک‌دوز 300 و 500 واحدی عرضه می‌شود. طبق دستورالعمل شرکت ایپسن دیسپورت 300 واحدی با 1/5 سی‌سی و 500 واحدی با 2/5 سی‌سی محلول نرمال سالین تزریقی (کلرید سدیم 9/%) باید حل شود. مصپورت و دیستون ایرانی نیز به همین روش حل می‌شود.

آموزش حل کردن بوتاکس دیسپورت کاسمتیک، دیستون و مصپورت

نکته مهم در باره روش حل کردن مصپورت

نکته پروتکل توکسین مصپورت مشابه دیسپورت نیست. شرکت مصون دارو تولیدکننده توکسین مصپورت دوز استاندارد آن را در هر 0/05 سی‌سی 7/8 واحد در نظر گرفته است. لذا برای حل کردن مصپورت 500 واحدی پیشنهاد کرده است با 3/2 سی‌سی نرمال سالین حل شود. دوز تعیین‌شده برای تزریق در نواحی صورت مشابه دیسپورت و برابر 10 واحد است. یعنی برای تزریق در هر نقطه لازم است حدود 0/6 سی‌سی تزریق شود. این تفاوت در مطب‌هایی که هم‌زمان با مصپورت از دیسپورت یا دیستون استفاده می‌کنند ممکن است منجر به‌اشتباه محاسباتی شود. لذا نویسنده ترجیح می‌دهد مصپورت را مشابه دیسپورت با 2/5 سی سی حل کند.

نکته مهم در باره روش حل کردن مصپورت
جدول خلاصه حجم های رقیق سازی بوتاکس و دیسپورت کاسمتیک

 

آموزش حل کردن بوتاکس

با مشاهده آموزش رایگان تزریق بوتاکس بیشتر می‌توانید با پیج دکتر بیدکی آشنا شوید و همچنین شما می‌توانید مابقی آموزش های رایگان را از منوی اصلی سایت مشاهده نمائید.

” نویسنده : دکتر بیدکی

انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است “

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با سلام وسپاس بسیار عالی و کاربردی بود
  بدیهی است خانم دکتر بیدکی زحمت بسیاری در تحقیق و مطالعه موارد مطروحه داشته اند و توانسته اند بسیار شیوا وروان مطالب را منتقل کنند دکتر سیف

  • سلام.جناب دکتر سیف همکار محترم.
   ممنون از حضور سبزتان ،وجود شما باعث دل گرمی و پیشرفت ما می باشد.
   ضمنا آبدیت جدیدفیلم آموزشی بوتاکس طی چند روز آینده در سایت دکتر بیدکی قرار خواهد گرفت.
   با تشکر از شما
   گروه مجموعه دکتر بیدکی

 • سلام و عرض ارادت خدمت خانم دکتر عزیز
  ممنون از مطالب زیباتون چند تا کلیپ هم ازتون دیدم خیلی کاربردیو مثل خودتون عالی

  • سرکار خانم فاطمه همت نیا از اینکه مجموع آموزشی های دکتر بیدکی انتخاب کردین سپاسگزاریم و افتخار ما حضور سبز شما دوستان است
   سایتان مستدام

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف ویژه به مناسبت یلدا

30% OFF

مهلت تا پایان تخفیف باقی است

 • 00
  روز
 • 00
  ساعت
 • 00
  دقیقه

فرصت را از دست ندهید

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید.
×