درمان میگرن با بوتاکس (مزایا و معایب)

درمان میگرن با بوتاکس (مزایا و معایب)

دسترسی سریع به عنوان های مطالب :

راز داشتن پیشانی های صاف سلبریتیها و زیباجویان کاملا برملا شد! همه درباره بوتاکس و اثر جادویی آن بر چین و چروک های پیشانی شنیده ایم، اما مزایای بوتاکس به همین جا محدود نمی‌شود. درمان میگرن با بوتاکس یکی دیگر از اثرات مورد تایید این سم است که بسیار از بیماران با موفقیت بالا آن را امتحان کردند.
بوتاکس مورد تایید FDA برای سردردهای بیشتر از 15 روز در ماه پیشنهاد می‌شود. هر چه سردردها بیشتر، بوتاکس بهتر نتیجه می‌دهد. بعد از تزریق، سیگنال های شیمیایی وارد اعصاب می‌شود و عضلات را فلج می‌کند. این روش درمانی مانند دیگر روش ها دارای مزایا، خطرات و عوارض جانبی مختلفی است که قبل از انجام آن، خوب است در مورد آن ها آگاهی کسب کنید.

درمان میگرن با بوتاکس (مزایا و معایب) - میگرن چیست؟

 

میگرن چیست؟ یک تنش عصبی مزاحم…

برای درک درمان میگرن با بوتاکس، خوب است شناخت کلی با این عارضه داشته باشید. میگرن شامل سردردهای عجیب و شدید است که تفاوت فاحشی با سردردهای معمولی دارد و اصلا قابل مقایسه با آن‌ها نیست. این تنش عصبی به دلایل عفونت یا سرماخوردگی رخ نمی‌دهد، تنها علت بروز آن اتصالات سیستم عصبی مغز است. البته ممکن است با نشانه هایی همچون سردرد معمولی همراه باشد، اما به محض شروع، فرد با علائم طاقت فرسایی مانند حالت تهوع، استفراغ، مشکلات زبان، گفتار، اختلالات بینایی، حساسیت به نور، صدا یا بوهای تند و … درگیر می‌شود.
علت اصلی بروز میگرن هنوز نامشخص است. شاید به خاطر همین، درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

عوامل تاثیرگذار میگرن

 • مصرف محرک هایی همچون کافئین
 • استرس و اضطراب بیش از حد
 • تغییرات هورمونی
 • سبک زندگی ناسالم

درمان میگرن با بوتاکس گزینه‌ای موثر برای کاهش درد و اثرات حاصل از آن است که تاکنون نتایج چشمگیری داشته است. البته همکاری بیمار در رعایت نکات و پرهیز از عوامل موثر بر نتیجه درمان بی تاثیر نخواهد بود.

بوتاکس میگرن چگونه کار می کند؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است که در دوزهای کم به نواحی خاص تزریق می‌شود و به طور موقت انقباضات عضلانی را برای تقریبا 3 ماه کاهش می‌دهد. برای درمان میگرن با بوتاکس نیز تزریق اطراف رشته های درد انجام می‌شود. این دارو موجب قطع شدن مسیر انتقال درد بین مغز و اعصابی است که به نخاع منتهی می‌شود. در واقع تزریق بوتاکس تنها در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست محدود نمی‌شود، بلکه از برندهای محبوب و باکیفیت می توان برای کاهش دردهای وحشناک میگرنی استفاده کرد.
هنگام بروز میگرن، بدن موادی به نام انتقال دهنده های عصبی را آزاد می‌کند. سم بوتولینوم با ایجاد تداخل در جایی که اعصاب و ماهیچه ها به هم می‌رسند، احساس درد را کاهش یا از بین می برند. محققات بر این باورند، هنگام انتقال دارو به عضلات اطراف صورت، سر و گردن توسط اعصاب جذب و مانع انتقال پیام های عصبی می‌شود.

اگر علاقه به یادگیری دارید آموزش های رایگان دکتر بیدکی را مشاهده نمایید.

مراحل درمان میگرن با بوتاکس

پزشک ابتدا نقاط تزریق را مشخص می‌کند. سپس با کمک سوزن بسیار کوچک را در ناحیه مشخص شده تزریق می‌کند. احتمالا هنگام تزریق کمی احساس سوزش را تجربه می‌کنید. اما جای هیچ نگرانی نخواهد بود و در عوض طی 2 الی 3 جلسه درمان، از شدت سردردها کاسته می‌شود. بعد از تزریق نیز با خیال راحت به خانه برمی گردید.
دقت کنید، این روش سریعا میگرن را درمان نمی‌کند و در تزریق اول حدود 50 الی 60 درصد بهبود پیدا میکنید. البته برای برخی افراد اثر بوتاکس تنها حدود یک و نیم ماندگاری دارد که با نزدیک شدن به جلسه بعدی شدت و درد میگرن افزایش می‌یابد.

اگر نتیجه تزریق خلاف گفته های بالا باشد و بعد از سه بار تزریق همچنان از دردهای میگرنی رنج می برید، احتمالا این روش برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود.

بهترین نوع بوتاکس برای میگرن

برای اولین بار، سم بوتولینوم توسط کمپانی آلرگان برند بوتاکس تولید شد. به همین دلیل، این سم را به نام بوتاکس می‌شناسند. اما امروزه شرکت های دیگری برندهای زئومین و دیسپورت را تولید کردند و به عنوان بهترین شرکت های موجود در دنیا شناخته می‌شوند. در کشورمان نیز، دو برند مصپورت و دیستون برای تولید سم بوتولینیوم شروع به فعالیت کردند و به خوبی رضایت زیباجویان را بدست آورند. بیمارانی که توانایی تهیه برندهای خارجی را ندارند، ترجیح می دهند از این دو برند ایرانی استفاده کنند.

نقاط بوتاکس میگرن

مکان های تزریق بوتاکس برای درمان میگرن شامل موارد زیر است:

 • بالای ناحیه اخم
 • شقیقه ها
 • پشت سر
 • گردن
 • ناحیه شانه
 • پیشانی

مقاله پیشنهادی : بوتاکس چیست؟

قبل از تزریق، متخصص در مورد خطرات و عوارض جانبی صحبت می‌کند. سپس با کمک سوزن های بسیار ظریف واحد مشخصی برای تزریق زیر پوست در نظر می‌گیرد. برای احساس بهتر، استفاده از بی حسی موضعی توصیه می‌شود. مدت زمان تزریق حدود 10 الی 20 دقیقه طول می‌کشد که بعد از آن، به راحتی می‌توانید به فعالیت های روزانه رسیدگی کنید.
برخی ها بعد از اولین جلسه، نتیجه دلخواه را مشاهده می‌کنند. برخی دیگر ممکن است به چندین جلسه تزریق نیاز داشته باشند. معمولا حدود 2 الی 3 جلسه درمانی زمان نیاز است که متوجه شوید آیا درمان به کاهش دردهای میگرن کمک می کند یا خیر.

مزایای بوتاکس میگرن

 

مزایای بوتاکس میگرن ؛ بیش از 50درصد بهبودی

این روش درمانی و زیبایی برای رفع بوتاکس دارای مزایای فوق العاده زیر است:

 • بهبودی بیشتر از 50 درصد؛ در مواقعی که دچار شدیدترین سردردها هستید.
 • ماندگاری حدود 6 ماه بعد از درمان
 • کاهش شدت حملات میگرنی
 • تحمل راحت تر حملات و محرک ها
 • احساس بهتر بیمار و بهبود عملکردهای او
 • کاهش سردرد و گردن درد
 • رفع علائم حمله میگرنی مانند حالت تهوع و استفراغ
 • کاندیدای مناسب درمان میگرن با بوتاکس

کاربرد های بوتاکس : تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو 

بوتاکس میگرن تنها برای افراد دچار به نوع مزمن آن توصیه می‌شود. بهره مندی از این روش برای درمان میگرن های نامنظم و سردردهای تنشی هنوز ثابت نشده است. این سم توسط متخصصان اعصاب دوره دیده برای درمان میگرن شدید و آزاردهنده انجام می‌شود و معمولا افراد دارای شرایط بحرانی زیر برای تزریق آماده می‌شوند:

 • افراد دارای سن 18 الی بالاتر می توانند زیر نظر پزشک این روش را انجام دهند.
 • کسانی که باید مصرف بیش از حد دارو را رعایت کنند.
 • افراد درگیر میگرن حداقل به مدت 6 ماه که به مدت 15 روز یا بیشتر در ماه سردرد و حداقل 8 روز میگرن دارند.
 • افرادی که مصرف سه دوز داروی تجویزی میگرن مانند آمی تریپتیلین، متی سرژید، توپیرامات، پروپرانولول و … برایشان بی فایده بود یا با عدم مصرف آن ها روبرو شده اند.

بوتاکس و سردرد

بوتاکس میگرن تنها برای سردردهای ناگوار و آزاردهنده میگرنی تاثیرگذار است و برای درمان سردردهای معمولی پیشنهاد نمی‌شود. البته بسیاری از افراد بعد از تزریق پیشانی به تجربه کمتر درد در این ناحیه گزارش داده‌اند.

درمان سردرد بعد از بوتاکس

احساس درد در ناحیه پیشانی یکی از عارضه های جانبی بوتاکس است. اگرچه این اتفاق بسیار کم رخ می‌دهد، اما تجربه آن غیرطبیعی نیست. در صورت مواجه شدن با سردرد شدید، علائم اضطراری خود را با پزشک درمیان بگذارید. معمولا سردردهای بعد از تزریق با انجام چند راهکار زیر درمان می‌شود:

 • مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن
 • کاهش دوز تزریق در جلسات بعدی
 • کنار گذاشتن بوتاکس و امتحان کردن روش های دیگر درمان

 

مراقبت های قبل از بوتاکس میگرن

توجه به برخی مراقبت‌های قبل از تزریق ضروری است. اگر دچار بیماری خاصی هستید و عوامل مختلفی روی سلامتی شما تاثیر گذاشته است، حتما این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید. زیرا ممکن است بوتاکس با شرایط فعلی همخوانی نداشته باشد.

در موارد زیر با دیگر نکات مراقبتی قبل از تزریق آشنا می شوید:

 • حتما برای تزریق نزد پزشک باتجربه و کاربلد مراجعه کنید. در صورتی این دارو ایمن است که به دیگر نقاط بدن منتقل نشود. همچنین تزریق نادرست عوارض ناگواری مانند مشکل در بلع یا تنفس به همراه دارد.
 • اگر در نواحی هدف دچار عفونت هستید، بهتر است تزریق را به زمان دیگری موکول کنید.
 • انجام این روش به خانم های باردار یا شیرده توصیه نمی شود.
 • به محض مشاهده واکنش های آلرژیک به تزریق بوتاکس از تمدید دوباره آن خودداری کنید.
 • به مدت دو هفته قبل از تزریق، مصرف داروهای حساسیت زا و التهابی را کنار بگذارید.
 • استعمال دخنیات و نوشیدن مشروبات الکی به مدت دو هفته قبل از تزریق توصیه نمی شود.

مراقبت بعد از درمان میگرن با بوتاکس

مراقبت بعد از درمان میگرن با بوتاکس

انجام مراقبت‌های لازم به جلوگیری از بروز عوارض و مشاهده نتیجه دلخواه کمک می‌کند. پس حتما به گفته های پزشک خود توجه کنید و نکات کلیدی را به ذهن بسپارید. مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق شامل موارد زیر است:

 • دستکاری نکنید.
  یکی از نکات مهم بعد از تزریق بوتاکس دستکاری نکردن ناحیه تزریق است. سعی کنید محل تزریق را دست نزدید و از اعمال هر گونه فشار به آن خودداری کنید. رعایت این نکته در روزهای اولیه بعد از تزریق الزامی است.
 • پرهیز از نور خورشید
  بعد از تزریق حداقل به مدت یک الی دو روز در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. نور خورشید و گرمای بیش از حد ممکن است روی نتیجه درمان تاثیر منفی بگذارد. علاوه براین، انجام اقدامات پوستی همچون برنزه شدن ممنوع است.
 • مصرف مشروبات الکلی ممنوع!
  الکل موجب افزایش جریان خون می‌شود و در صورت مصرف آن بعد از تزریق بوتاکس برای میگرن، باعث تشدید کبودی و تورم خواهد شد.
 • پرهیز از فعالیت سنگین ورزشی
  انجام فعالیت های شدید ورزشی مانند دویدن، بدنسازی و … برای چند روز توصیه نمی‌شود. همچنین در خانه نیز فعالیت بیش از حد نداشته باشید تا تاثیر بوتاکس مشاهده شود.
 • به پشت بخوابید.
  یکی دیگر از نکات مراقبتی بعد از بوتاکس میگرن، نحوه خوابیدن است. سعی کنید برای چند روز به پشت بخوابید و به هیچ عنوان روی صورتتان نخوابید. خوابیدن روی شکم یا صورت ممکن است موجب انتقال سم بوتولونیم در دیگر نواحی شود.
 • خودداری از برخورد آب داغ با صورت
  استحمام بعد از بوتاکس میگرن اصلا مشکل ساز نیست. با این حال، باید به دمای آب توجه کنید. برخورد آب گرم یا داغ به ناحیه تزریق شده ممنوع است و تا حدالامکان بهتر است از آب ولرم برای شستشو صورت استفاده کنید.
 • عدم استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی صورت
  آرایش کردن صورت بعد از تزریق بوتاکس ممکن است موجب بروز عوارض ناگوار شود. همچنین بعد از تزریق از شستن صورت خودداری کنید. بهتر است با پوستتان هیچ ماده آرایشی و بهداشتی تماس نداشته باشد. استفاده از خدمات مراقبتی پوست مانند پاکسازی، لایه برداری و … پیشنهاد نمی‌شود. برای انجام این موارد حدود یک هفته منتظر بمانید.

نظرات در مورد بوتاکس میگرن

براساس مشاهدات، اکثر افراد بعد از درمان میگرن با بوتاکس در دو نوبت، با کاهش 50 درصدی مواجه شدند. در صورت تمدید این روش در 4 الی 5 دوز، تقریبا از شر سردردهای آزاردهنده میگرنی رها می‌شوند.
پزشکان به بوتاکس ایمان دارند و معتقدند این ماده شیمیایی راه انتقال سیگنال های درد به مغز را مسدود می‌کند. تاثیر این ماده بعد از 2 الی 3 هفته مشخص می شود و بهتر است برای اثربخشی قطعی، تزریق را نزد متخصص مغز و اعصاب یا با مشورت او انجام دهید.

تفاوت بوتاکس زیبایی و بوتاکس میگرن

اگرچه سمی که برای زیبایی و میگرن تزریق می‌شود یکسان است، اما تفاوت هایی در روند اجرایی آن ها وجود دارد. بوتاکس میگرن تنها در نواحی پیشانی تزریق نمی‌شود. نواحی دیگری مانند سر، گردن و شانه ها نیز مورد هدف قرار می‌گیرد. در حالی که بوتاکس زیبایی صرفا برای رفع چین و چروک های پیشانی و اطراف چشم ها تزریق می شود.
اگر تصمیم به اجرای هر دو روش دارید، بهتر است نزد افراد متخصص بروید. زیرا گاهی ممکن است بوتاکس زیبایی موجب تشدید میگرن شود و این درد غیرقابل تحمل را به دیگر نواحی منتقل سازد. بهترین پیشنهاد این است که تزریق همزمان با اهداف زیبایی و درمانی انجام شود.

پیشگیری از اثرات بوتاکس میگرن بر ظاهر صورت

یکی از سوالات رایج کاندیدای تزریق بوتاکس برای میگرن، اثربخشی آن بر ظاهر صورت است. برخی ها دوست ندارند بوتاکس روی ظاهرشان تاثیرگذار باشد و تصمیم می‌گیرند تنها هدف اجرای این روش، درمان سردردهای میگرنی باشد. بهترین راهکار برای انجام این کار، مراجعه به متخصصان مغز و اعصاب است. آنان با توجه به تجربیات عملی و فعالیت گسترده در این زمینه به راحتی می‌توانند سردردهای میگرنی را تسکین بخشند؛ بدون این که تغییری در چهره ایجاد شود.

آیا بوتاکس میگرن موجب حذف خطوط پیشانی می‌شود؟

پیشانی همیشه نشان دهنده حالت روحی است و به خاطر تحریک زیاد ابروها به مرور زمان با خطوط ناخوشایندی روبرو می شود. تزریق بوتاکس پیشانی تاحدود زیادی به رفع چروک کمک می‌کند و موجب حضور پیشانی کاملا صافی می‌شود. گاهی اوقات به دلیل یکسان بودن نقاط تزریق بوتاکس برای درمان میگرن با خطوط پیشانی روی موجب رفع خطوط نیز شود. اما نواحی دیگری همچون گردن و شانه نیز مورد هدف قرار می‌گیرند. پس ممکن است تاثیر بوتاکس میگرن بر پیشانی به دلخواه تان نباشد.
در این رابطه بهتر است نزد متخصص باتجربه مراجعه کنید و طی جلسه حضوری اثرات بوتاکس با دو هدف درمانی و زیبایی مشخص می‌شود. پزشک براساس شرایط بدنی و وضعیت ظاهری تاحدودی تاثیرگذاری بوتاکس را حدس می‌شود.

عوارض بوتاکس میگرن

بعد از تزریق بوتاکس مشکلاتی کمی رخ می‌دهد که رایج ترین آن، احساس سفتی و درد در ناحیه تزریق است. همچنین در ناحیه تزریق تورم، کبودی و قرمزی مشاهده می‌شود. در مواقع نادر، ممکن است موجب تنگی نفس، کهیر، احساس ضعف و سستی موقت، خشکی یا آبریزش چشم یا دهان، افتادگی پلک، ابرو یا کناردهان و … رخ دهد. با این حال، بروز عوامل آلرژی زا بعد از تزریق بسیار نادر است.
مصرف بوتاکس به صوت خوراکی کاملا ممنوع است و خطرات ناگواری به همراه دارد. برای کاهش خطرات تزریق آن توصیه می شود به پزشک باتجربه و کاربلد مراجعه کنید.

هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن

قیمت درمان میگرن با بوتاکس در 1402 با توجه به افزایش ناگهانی ارز جهانی نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. البته قیمت بوتاکس به عوامل مختلفی مانند دستمزد و نوع دارو مصرفی بستگی دارد. پزشکان باتجربه در زمینه تزریق زیبایی نسبت به دیگر افراد هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین موقعیت مکانی مطب روی این موضوع تاثیرگذار است. معمولا کلینیک های حرفه ای و با تجهیزات کامل در کلان شهرها قیمت متفاوتی برای انجام این تزریق دریافت می‌کنند.
گاهی نظر فرد روی تزریق بوتاکس موجب افزایش قیمت می‌شود. خیلی ها تصمیم می گیرند در کنار درمان میگرن، تزریق پیشانی و دیگر نواحی را نیز تجربه کنند. در صورت نیاز به دوز بیشتر این دارو، قطعا هزینه نهایی افزایش می‌یابد.

کلام آخر

بوتاکس برای درمان میگرن یکی انتخاب های موفقیت آمیز است که نیاز به مصرف داورهای مختلف را رفع می‌کند. اگر از مصرف داروهای میگرنی خسته شده اید، می توانید به مراجعه به پزشک معتبر تزریق بوتاکس را امتحان کنید. در زمان مشاوره با پزشک خود در مورد مراقبت ها و شرایط سلامتی بدن صحبت کنید و از او بخواهید فرآیند سریع و کم خطری را برایتان رقم زند.
دکتر بیدکی یکی از پزشکان حاذق در زمینه تزریق بوتاکس، فیلر، لیفت با نخ و … دیگر روش های زیبایی است که شما میتوانید با تماس با مطب دکتر بیدکی وقت مشاوره بگیرید تا درمان میگرن خود را شروع کنید. ایشان تلاش های ستودنی در زمینه زیبایی انجام داده و با استقبال بیماران روبرو شده است. دوره های آموزشی به روز دکتر در زمینه بوتاکس گواه تجربه بالای ایشان است که تصمیم دارند آن را با دکتران زیبایی دیگر به اشتراک بگذارد.

 

توجه :این مقاله از سری مقاله های عمومی وب سایت می باشد. انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است. – دکتر بیدکی

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • دورد علی آقای عزیز
   تا ۴ ساعت
   از اینکه دوره درمان میگرن دکتر بیدکی را انتخاب کردن از شما بی نهایت سپاس گذاریم

  • سلام خانم فرشته محمدی ازاینکه دوره درمان میگرن با بوتاکس رو مطالعه کردین بسیار سپاسگزار هستیم .خانم دکتر بیدکی متخصص طب اورژانس هستن

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف ویژه به مناسبت یلدا

30% OFF

مهلت تا پایان تخفیف باقی است

 • 00
  روز
 • 00
  ساعت
 • 00
  دقیقه

فرصت را از دست ندهید

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید.
×